Svetainės struktūra www.vgtu.lt Mano VGTU Medeinė
Sporto ir meno centras Menas Teatro studija „Palėpė“

Teatro studija „Palėpė"

Pradžia

Viename Europos rytiniame pakraštyje, Lietuvos sostinėje Vilniuje, Pylimo gatvėje 26, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Senamiesčio rūmų vidiniame kieme, jau daugelį metų gyvuoja teatras studija "Palėpė'', vadovaujama režisieriaus Olego Kesmino.
Kitame Europos pakraštyje, visai netoli Atlanto vandenyno, Galisijoje, Santjago de Kompostelos miesto universitete, Casa da Balconada 6, gyvuoja Aula de Teatro, kuriam vadovauja  režisierius ir dramaturgas Roberto Salgueiro González.
Kažkada, prieš daugelį metų, šie du vyrai, ispanas ir lietuvis, visai atsitiktinai susitiko viename Europos universitetų teatrų festivalių ir pamatę vienas kito spektaklius, dalyvavusius programoje, suprato kokia ypatinga minties bendrystė juos sieja, kaip panašiai jie mato pasaulį, koks panašus jų požiūris į teatrą. Tokia buvo pradžia.

Santjagas. 24-tas tarptautinis universitetų teatrų festivalis, 2018 vasaris-kovas

Santjage jau tikras pavasaris. Žydi narcizai, slyvos, kamelijos, prie universiteto ant žalios žolės, saulėje susėdę šnekučiuojasi studentai, o visas miestas mirga nuo 24 tarptautinio universitetų teatrų festivalio afišų, jose įrašyta ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto teatro studijos "Palėpės" pasirodymo diena.   
Gal tai ir visai neįtikėtina, bet Santjage teatras studija "Palėpė" jau yra pakankamai žinomas vietinei teatro publikai, todėl ir šį kartą spektaklį vaidinant miesto municipaliniame teatre - tokiame nuostabiame, puošniame, auksuota drožyba papuoštais balkonais, nepaprasto grožio didžiule tapyta scenos uždanga ir jaukiomis teatro ložėmis -  lietuviai jautėsi kaip namie ir sulaukė nemažai žiūrovų dėmesio.
Teatras studija "Palėpė" suvaidino savo naują spektaklį "Apie bičiulius ir dar..." pagal Žemaitės apsakymą "Bičiuliai". Vaidino lietuvių kalba, tiesa, prieš spektaklį žiūrovams buvo perskaitytas trumpas įvadas apie Žemaitės literatūros pasaulį, jos kūrybos reikšmę mūsų tautiškumui bei spektaklio siužeto santrauka. Spektaklio metu nei vienas žiūrovas neišėjo iš salės, tiek tarptautinė festivalio publika tiek vietiniai teatro mylėtojai itin įdėmiai stebėjo veiksmą, gyvai reagavo į aktorių vaidybą.
Pasibaigus spektakliui po gausių aplodismentų žiūrovai atėjo pasveikinti aktorių į užkulisius, dėkojo jiems, diskutavo apie atskiras spektaklio scenas, žodžiu tikrai neliko abejingi tokiai, atrodo tolimai jiems pjesės medžiagai, kai kurie žiūrovai net bandė mokytis atskirus lietuviškus žodžius...

Vilnius, 19-tas tarptautinis universitetų teatrų forumas, 2018 gegužė

Tikėkimės, kad Vilniuje tuo metu taip pat bus tikras pavasaris, saulė kaip nors ištirpdys tokį gausų šios žiemos sniegą, kvepės žydintys klevai, žydės tulpės ir ievos, o visas Vilniaus miestas mirgės 19 tarptautinio universitetų teatrų forumo afišomis, kuriose bus įrašytas Aula de Teatro iš Santjago de Kompostelos spektaklis "Pasar por Nida" ["Kelionė į Nidą"].
Gal ir tai visai neįtikėtina, bet režisierius Roberto Salgueiro González, prieš metus su savo teatro trupe aplankęs Nidą, buvo tiek įkvėptas ypatingos Kuršių nerijos nuotaikos, kad parašė pjesę ir sukūrė pagal ją spektaklį, kurį žada parodyti Vilniuje 19 -to tarptautinio universitetų teatrų forumo publikai šį pavasarį. Tai tikrai turėtų būti siurprizas lietuviams, kurie tikėtina tikrai neliks abejingi šiam spektakliui. O lietuviškus žodžius girdėsime ir čia - 86-erių metų režisieriaus Olego Kesmino mama specialiai šiam spektakliui lietuviškai skaito Roberto Salgueiro González parašytus tekstus...

Epilogas

Visi žino, kad Santjagas de Kompostela piligrimų miestas. Miestas į kurį kasmet pesčiomis atkeliauja tūkstančiai piligrimų iš įvairiausių pasaulio vietų -  vieni ieškodami Dievo malonės, kiti sąvojo aš, treti gyvenimo prasmės, bet visus juos vienija tas pats piligriminis kelias vedantis pro Santjago šv. Jokūbo katedrą Atlanto vandenyno link, kur užkopę ant stačių uolų jie nusiauna savo sudėvėtus kelyje batus ir atsisėdę ant "Europos krašto" pajunta kiek daug jiems suteikė kiekvieno jų kelionė, kažkas pasikeičia kiekvieno jų sieloje ir sąmonėje. Ir dar jie pajunta įpatingą vienybę su tais kurie taip pat ėjo tuo keliu.
Toks piligriminis kelias vienija ir mūsų teatro trupes: lietuviai keliauja į Santjagą de Kompostelą atrasti save, pažinti savo identitetą ir pasidalinti juo su teatrine publika, o ispanai ieško savęs Vilniuje, Nidoje...
Ir tie ir kiti grįžę namo tampa dvasiškai stipresni, kūrybingesni, pajutę gyvenimo pilnatvę ir atsikratę neteisingų minčių, kaip tų sudėvėtų batų...

                                                    Rasa Kriščiūnaitė - Kesminienė


 
Teatras studija "Palėpė" kviečia į spektaklį "Neišmokta pamoka", pagal Jevgenijaus Švarco pjesę "Drakonas".  
Spektaklis pastatytas pagal rusų rašytojo Jevgenijaus Švarco pjesę „Drakonas“, parašytą 1942–1944 m. Nors pradinis autoriaus tikslas buvo demaskuoti nacistinį Hitlerio režimą, vėliau viskas puikiai tiko ir sovietinei realybei, ši pasaka aktuali ir šiandien.
Spektakliai vyks š.m. balandžio 21 d. - 15.30  ir  19 val.  Mūsų adresas: VGTU Senamiesčio rūmai, Pylimo g. 26/1.
Spektakliai nemokami, laukiame Jūsų.
Norint galite iš anksto rezervuoti vietas: http://www.teatraspalepe.lt 

Š.m. gegužės 7-13 d. Vilniuje vyks jau aštuonioliktas Tarptautinis universitetų teatrų forumas. Visą savaitę trunkančio forumo metu bus galima išvysti 10 užsienio svečių ir lietuvių studentiškų teatrų sukurtų spektaklių, teatralizuotas akcijas, dalyvauti  kūrybinės teatro laboratorijos atviroje pamokoje, “flashmobe”  Katedros aikštėje.
Aštuonioliktą kartą rengiamas forumas simbolizuoja savotišką brandą, tai skatina prisiminti ir įprasminti kultūrinį šalies paveldą, tai, į ką remiamės, kuo grindžiame savo pasaulėžiūrą. Šiemet studentiškas teatras gręžiasi į bibliotekas. Aktualizuoti šių metų temą – Bibliotekos – kūrybos erdvė – šio Tarptautinio universitetų teatrų forumo esminė užduotis, todėl kviečiame vilniečius ir miesto svečius prisijungti prie “Nenutrūkstančio ryšio zonos”.
Šiais metais bus galima išvysti svečių iš Čekijos, Serbijos, JAV, Ispanijos, Vengrijos pasirodymus. Taip pat forume dalyvauja lietuvių trupės iš Vilniaus Gedimino technikos universiteto, Vilniaus universiteto, Lietuvos edukologijos universiteto, Vilniaus kolegijos.
Forumo temai „Nenutrūkstančio ryšio zona“ skirtos gegužės 13 d. vyksiančios akcijos Vilniaus universiteto bibliotekoje (režisierė Donata Kielaitė), Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (režisierius Andrius Pulkauninkas), Lietuvių kultūros ir tautosakos institute (režisieriai Aurelijus Pocius ir Vilius Kalasūnas).
Visus Tarptautinio universitetų teatrų forumo spektaklius vilniečiai ir svečiai galės stebėti nemokamai.
Forumą rengia Vilniaus Gedimino technikos universiteto, Vilniaus universiteto teatrų trupės, Universitetų teatrų asociacija ir asociacija „Koturnos“
 
Daugiau informacijos galima rasti adresu https://www.facebook.com/teatruforumas/.

Ikaras


Š.m. kovo 28 ir 29 d. 19 val. teatras studija "Palėpė" kviečia į premjerą "Ikaras", sukurtą pagal Justino Marcinkevičiaus pjesę. 
Spektaklyjre vaizduojamas Ikaro, „skrendančio“, laisvo žmogaus likimas netolimoje praeityje ir šiandien.

„Neišmokta pamoka"

„Neišmokta pamoka", pagal Jevgenijaus Švarco pjesę „Drakonas". 
Trukmė: 2:30 val.
 

Rėjus Bredberis „Kostiumas“

 
Spektaklis Rėjaus Bredberio apsakymo „Nuostabus grietininių ledų spalvos kostiumas“ motyvais.
Šeši likimo nuskriausti imigrantai nuobodžiai leidžia dienas, svajodami pakeisti savo gyvenimus. Įtikinti Gomeso, ambicingo ir veržlaus kompanijos „vado“, jie nusprendžia surinkti savo turimas santaupas ir nusipirkti baltą kostiumą, kurį sutaria vilktis paeiliui. Kostiumas tampa lyg aukso paukštė – jį vilkint kiekvienam vaikinui pildosi svajonės ir troškimai.
Bet – likimo ironija – paaiškėja, jog tikrai ne kostiumas galėtų sujungti dviejų jaunuolių – Martineso ir Selijos – širdis….
Režisierius – Olegas Kesminas
Scenografė – Rasa Kriščiūnaitė
Kostiumų dailininkė – Eglė Sniečkutė
Kompozitorius – Jonas Sakalauskas
Premjera – 2002 m. spalio 2 d., spektaklis atnaujintas 2015 m.
Trukmė – 1 val. 10 min.
 

„Papasakok man…“

Teatro studijos narių bendros kūrybos linksmų ir liūdnų jaunatviškų istorijų spektaklis.
Muzika – ji ir jungia ir išskiria, teigiamai ar neigiamai veikia spektaklio personažus, tačiau visada yra šalia. „Papasakok man…“ – tai 12 gyvenimiškų istorijų, pasakojamų jaunos įsimylėjėlių porelės, Joninių naktį keliaujančios ieškoti paparčio žiedo. Trumpos kasdienės
istorijos, perteikiamos kartais šmaikščiai ironišku, kartais rimtu, o kartais kiek skausmingu santykiu, verčia stabtelėti ir susimastyti – kas mums yra muzika?
Režisierius – Olegas Kesminas
Dailinkė – Rasa Kriščiūnaitė
Dainų tekstus „Joninių“ ir „Jaunųjų sakalų“ istorijoms parašė Marius Pocevičius
Muziką „Jaunųjų sakalų“ ir „Joninių“ dainoms ir istorijoms jungti kūrė Dainius Bražiūnas
Premjera – 2015 m. sausio 27 d.
Trukmė – 2 val. 15 min.

Atolas Fugardas „Čia gyvena žmonės“

 
 
Kiekvienam iš mūsų tenka žengti per „gyvenimo slenksčius“, – vienas laikotarpis baigiasi, kitas prasideda: baigus mokyklą, įgijus profesiją, kuriant šeimą ir t.t. Kaip tai pavyksta, su kokiais sunkumais susiduriame, ką patiriame keičiantis aplinkybėms – pasakoja spektaklio „Čia gyvena žmonės“ sarkastiška istorija.
Režisierius – Olegas Kesminas
Dailininkė – Rasa Kriščiūnaitė
Garso takelio autorius – Dainius Bražiūnas
Premjera – 2012 m. lapkritčio 27 d.
Trukmė – 1val. 50 min.

Kobo Abė „Draugai“

 
Jaunas vyriškis gyvena gana įprastą gyvenimą – jį paaukštino pareigose, todėl ryžtasi išsinuomoti nedidelį butą, į kurį ruošiasi atsikraustyti ir jo sužadėtinė.
Netikėtai vieną vakarą į jo butą įsiveržia gausi nepažįstama šeima ir prisistato esantys jo… draugai! Šeimos nariai vienbalsiai tikina, kad gyventi vienam yra blogai ir stengiasi, kad vyriškis pajaustų bendro gyvenimo džiaugsmą, tačiau to siekia savotiškais būdais… Beviltiškai juokdamasis iš veidmainiško šeimos moto „norime apgaubti jus meile ir šiluma; jums reikalingi draugai“, vyriškis ieško būdų kaip išgyventi tokioje aplinkoje.
Absurdiškas masiškas elgesys, prisitaikymas prie daugumos griauna individualias vertybes, pasitikėjimą savimi. Pjesėje nesunku įžvelgti sąsajas su priverstine „pavyzdingos draugų šeimos globa” visuomenėje, politikoje.
Režisierius – Olegas Kesminas
Dailininkė – Rasa Kriščiūnaitė
Kompozitorius – Dainius Bražiūnas
Premjera – 2014 m. vasario 25 d.
Trukmė – 2 val.
Teatras studija „Palėpė“ susibūrė 1999 metų rudenį Vilniaus Gedimino technikos universiteto vadovybės ir dramos teatro režisieriaus Olego Kesmino iniciatyva.
2000 metų kovo 9 dieną pasirodė pirmoji premjera – P. Šaferio „Equus“, kuria jauna besikurianti teatro trupė įsiminė universiteto bendruomenei ir miesto jaunimui.
VGTU neturėjo teatrui pritaikytos salės, todėl studija įsikūrė dviejose mažose auditorijose. Laikui bėgant studentai su universiteto vadovybės pagalba ten įsirengė pakylas žiūrovams, stacionarų scenos apšvietimą, garso aparatūrą. Virš teatro studijos patalpų yra erdvi, klasicizmo stiliaus bruožų turinti palėpė, kurioje planuota rodyti spektaklius, todėl teatras pasivadino „Palėpė“. Kolektyvas vis dar nepraranda vilties, kad vykstant Architektūros rūmų rekonstrukcijai, ten bus įrengta teatro salė…
Pirmąjį savo sezoną „Palėpės“ teatras baigė turėdamas 17 narių ir du sukurtus spektaklius. Per daugiau nei šešiolika gyvavimo metų narių skaičius išaugo iki 70,  teatras studija  per sezoną parodo apie 80 spektaklių, kuriuos pamato apie 4000 žiūrovų.
Kiekvieną rudenį teatras priima naujokus, kurie įsilieja į jo gretas. Teatro studijoje studentai ne tik vaidina, bet ir tampa scenos apšvietėjais ir garso operatoriais, kartais kuria spektaklių muziką, rašo tekstus vaidinimams, vadovaujami scenografės Rasos Kriščiūnaitės, ruošia dekoracijas ir siuva kostiumus, o drąsiausi – pabando ir režisuoti.
Teatro repertuaras – labai įvairus: tai ir klasikinės dramaturgijos pastatymai („Auditorija  225“ pagal V.Šekspyro „Audrą“), moderni dramaturgija (Ž.Kokto „Orfėjas“), lietuvių prozos interpretacijos („Brangioji mano Mo…“ pagal R.Granausko „Kenotafą“), muzikiniai spektakliai („Neregėti sapnai“ pagal I.Šeiniaus „Kuprelį“, „Laukiu laiško“), poezijos spektakliai („Viena“ pagal F. G. Lorkos eiles), teatro studijos narių dramaturginiai bandymai (A.Simanavičiūtės „Čia ir dabar“), kolektyvinės kūrybos  spektakliai („Bobiada“ ir „Nr.15″) ir net spektaklis spaudos publikacijų ir interneto komentarų motyvais „Šis tas apie mūsų Motiną“. O kur dar įvairios teatralizuotos akcijos, poezijos skaitymai, pasirodymai su „Gabijos“ choru ir muzikiniai performansai…
"Palėpės“ teatras neapsiriboja vien spektaklių kūrimu: jis dažnai vykstą į tarptautinius teatrų festivalius, kartu su VU teatru rengia Tarptautinį universitetų teatrų forumą, aktyviai dalyvauja tarptautinės universitetų teatrų asociacijos (AITU – IUTA) veikloje.
 

Tarptautins universitetų teatrų forumas

 Teatras studija „Palėpė“ kartu su Vilniaus universiteto teatru kasmet rengia Tarptautinį universitetų teatrų forumą. Forumas –  tai Vilniaus universitetų teatrų studentų savanoriško ir savarankiško metų trukmės darbo ir kūrybos rezultatas. Unikali forumo idėja, istorija, organizavimas, tikslai, uždaviniai ir rezultatai buvo pristatyti Devinto pasaulinio universitetų teatrų kongreso, kuris vyko 2012 m. Minske, programoje ir sulaukė išskirtinio kolegų susidomėjimo. Lietuvos universitetų teatrai yra Tarptautinės universitetų teatrų asociacijos (AITU – IUTA) nariai. Tarptautinis universitetų teatrų forumas Vilniuje yra įtrauktas į šios organizacijos renginių sąrašą.
 
Teatro studija "Palėpė":
Trakų g. 1, 01132 Vilnius
 
Telefonas 8 652 76 231
El. paštas palepe@vgtu.lt
Kabinetas SNR-IV 225
 
Įėjimas iš „Trakų“ viešojo transporto stotelės pusės, Pylimo g.
Žemėlapis
    • Puslapio administratoriai:
    • Raminta Kuktaitė
    • Bartas Višinskis
    • Vaida Pacauskienė
    • Justė Kareivaitė